Nedávno som sa zúčastnila niekoľkých zaujímavých prednášok SEO konferencie v Brightone, ktorá sa koná dvakrát do roka. Na tejto udalosti oceňujem, že je voľne prístupná všetkým, takže sa dá inšpirovať z pohodlia domova alebo kancelárie.
Program je vždy veľmi nabitý a niektoré témy znejú tak fascinujúco, že sa mi bežne stáva to, že v mojom kalendári sú naplánované 2 – 3 prednášky naraz. Prioritizácia je tu teda veľmi dôležitá. Ja som ich videla dostatočne veľa, aby som mohla vybrať mojich favoritov a popísať vám v skratke, čo som sa naučila.
Čo ma najviac zaujalo:
- Reporting s Google Analytics 4
- Ako zvládnuť prepad po core update
- Iný pohľad na SERP
- Výhoda Featured Snippetov
- Ako škálovať tisícky unikátnych stránok
- Google nie je jediný vyhľadávač
- Využitie digitálneho PR pre zlepšenie EEAT
Triky pre reporting SEO v Google Analytics 4
Na túto tému som našla hneď dve prednášky od Farhad Divecha z Accura Cast a Nitesh Sharoff z Growth Runner.
GA4 je teraz veľkou témou, takže niektoré môžu padnúť vhod.
- Prepojenie Google analytics 4 a Google Search Console
Dáta zo Search Console je možné zobraziť v nových Analytics. Pre nás ako SEO špecialistov táto funkcia nemusí dávať zmysel, ale môže byť užitočná pre základný prehľad klientovi, ktorý bežne do GSC nechodí. Návod ako si môžete nástroje prepojiť nájdete tu. - Porovnanie a segmentovanie podľa typu návštevnosti
V hlavných prehľadoch Reports si môžete zadefinovať segment, pre ktorý sa vám okamžite upravia všetky reporty v sekcii. Tento segment zároveň môžete porovnávať aj s iným segmentom. - Sledovanie konverznej cesty prirodzenej návštevnosti
Pre detailnú analýzu cesty užívateľa použite tzv. Path Exploration v sekcii Exploration. Tu si najskôr vysegmentujete prirodzenú návštevnosť. Pri prieskume jednodlivých ciest je potrebné klikať na jednotlivé kroky, aby sa vám ukázali im nasledujúce. - Analýza referral návštev a ktoré linky prinášajú návštevnosť
V sekcii Exploration je možné sledovať aj referral traffic. Pre takýto report nie je dostupný template, takže môžete postupovať podľa obrázku nižšie. Dôležité je nastaviť si zobrazený segment a dimenziu. Metriky si môžete vybrať vlastné. V rámci nastavenia je možné si aj zvoliť filtre, kde si môžete odstrániť, alebo naopak, pridať domény, ktoré vás zaujímajú. - Meranie hĺbky čítania užívatelia, “scrollingu”
Tento event máte zrejme nastavený automaticky od založenia GA4. Avšak udalosť sa vám spustí iba vtedy, keď čiteteľ prescrolluje aspoň 90% stránky. Event je ideálne nastaviť na rôzne úrovne, napríklad 25, 50, 75% (s pomocou Tag Managera). Tie sa následne dajú zobraziť v Exploration reportoch. Alebo si môžete pozrieť výsledky “čítanosti” pre špecifické vstupné stránky. - Nastavenie upozornení pri nezvyčajnom vývoji
V starých GA sme si zvykly nastavovať alerty pre pokles návštev alebo nárast 404 stránok. V nových GA4 sa dajú alerty nastaviť v sekci Report Snapshots, v paneli „Insights“. Nové upozornenie vytvoríte cez button “Create”. Nastaviť sa dá pokles návštevnosti, ale nárast 404 žiaľ nie. -
Založenie vlastného publika na základe marketingového lievika
Cez admin v možnosti “Audience” si môžete nastaviť vlastné publikum, ktoré chcete sledovať. Konkrétny tip sa týkal segmentácie takých užívateľov, ktorí videli najskôr niečo na vrchu marketignového lievika, napríklad blog. Postupovali stredom, až prišli na nejakú stránku, ktorá je bližšie ku konverzii.
Ako zvládnuť prepad po core update
Situácia, v ktorej sme boli asi všetci. Core updaty sú tak časté, že sa môžeme dostať do situácie, kedy zaznamenáme pokles návštevnosti. Vtedy je potrebné vysvetliť klientovi, čo sa deje, a zároveň proaktívne hľadať možné dôvody prepadu.
Z prezentácie od Jessica Maloney z Open Partners som vybrala pár rád.
Pri komunikácii s manažmentom buďte vždy transparentní, nikdy nezatajujte, ak došlo k poklesu. Zároveň zrozumiteľne vysvetľujte, čo presne sa stalo. Skúste ukázať, čo sa stalo, v širšom kontexte.
Pýtajte sa:
- Čo presne pokleslo? Dohľadajte, aké následky môže mať pokles impresií a preklikov na obrat. O aké typové stránky ide, čo sa deje s pozíciami? V lepšom prípade môže dôjsť k poklesu na stránkach, ktoré žiadne konverzie neprinášajú.
- Nezmenili sa výsledky v SERPe? Na niektoré kľúčové slová sa môže zmeniť vyhľadávací zámer. S tým súvisí zobrazovanie iného typu stránok, alebo sa môžu začať zobrazovať nové featured snippets.
- Čo hovorí komunita? Dohľadajte si, s akými problémami sa potýkajú ostatní SEOčkári. Zistiť môžete napríklad to, či nedošlo k veľkým zmenám v určitom type biznisového segmentu. Síce to nepomôže opraviť problém, ale aspoň dostanete lepší obraz situácie.
Ako sa pozerať na “multivesmír” SERPu
Ak niekto v SEO svete dáva do svojich prednášok celú svoju dušu, tak je to Jon Earnshaw z Pi Datametric. Jeho doménou sú SERP features a vždy ma dokáže dostatočne namotivovať, aby som SERP vnímala ešte aj cez iné dioptrie než tak, ako som zvyknutá.
Jon poukázal na to, že sa až príliš sústredíme na návštevnosť z kľúčových slov s najvyššou hľadanosťou (napr. rifle). Tu podľa neho stále užívatelia nemusia dostávať správnu odpoveď na ich potrebu a preto hľadajú ďalej. Na ceste k ďalšiemu objavovaniu im Google ponúka rôzne featured snippets a hlavne related search. Mali by sme sa teda snažiť byť prítomný nielen na hlavné kľúčové slovo ale aj na desiatky ďalších fráz a možností, cez ktoré k nám môžu zákazníci prísť.
Neanalyzujte iba konkurentov, ktorí vám konkurujú dnes. Pozrite sa aspoň jeden rok do histórie a pozorujte, kedy konkurenti rástli a klesali. Sledujte aké updaty ich postihli, aké iné zmeny v danom období vykonali. Poučme sa z ich vývoja.
Viditeľnú zmenu v blízkej budúcnosti nielen SEO Jon vidí vo využívaní hlasového spôsobu vyhľadávania. Očakáva jeho vysoký nárast, a tak sa odporúča pozerať na SERP budúcnosti aj z tohto uhla pohľadu.
Výhody featured snippetu a pár zaujímavých čísel
Rovno nadviažem na featured snippety a “pozície 0”. Niki Mosier z AgentSync popisovala featured snippety ako jedným z dôležitých prvkov pri budovaní brandu a návštevnosti. Všeobecne panuje skôr názor, že práca na zviditeľnení sa v top feature je bezprínosná. Tu je pár zaujímavých postrehov, prečo tomu tak nemusí byť:
Zazdieľam tu aj užitočné “fun facts”. Neboli ale odzrojované, takže ich berte s miernou rezervou. Ide najmä o trh USA, kde pôsobí.
Pre klienta vo finančnom sektore sa ukázali featured snippety ako dôležitou súčasťou ich prirodzenej návštevnosti:
Ak chcete byť viditeľní vo featured snippetoch, tak sa pre optimalizáciu sústreďujte na:
- Kľúčové slová, kde už máte pozíciu 2 – 5
- Kľúčové slová s vysokou hľadanosťou
- Otázky. V USA najviac používané otázky začínajú “prečo…?” (je ich až 70%)
- Čo najjednoduchšie zodpovedanie otázky v obsahu. Použiť otázku ako nadpis a odpovedzte hneď pod ním.
Ako naškálovať tvorbu tisícok unikátnych stránok
Na túto tému rozprávala Greta Munari z Trainline. Na starosti mala projekt, v ktorom potrebovala naškálovať milióny stránok a odpovedať tak v SERPe na bežné dotazy ohľadom cestovania. Napríklad “ako cestovať z Londýna do Paríža”. Podľa jej prípadovej štúdie už stránky existovali, ale obsah bol príliš generický, bolo ho málo a nebol dostatočne prínosný užívateľom. Cieľom bolo, ako inak, získať lepšie pozície.
Pre každú stránku potrebovali vytvoriť 7 odsekov. Každý odsek mal určený istý set kľúčových slov. Prvý odstavec mal napríklad hovoriť o destinácii, druhý o čase, atď. Aby vytvorili obrovský počet stránok s unikátnym obsahom, potrebovali spoluprácu developerov.
Copywriteri vytvorili pre každý odsek unikátny text a developeri zaistili, aby sa tieto odseky náhodne prepojili a vytvorili unikátny text, ktorý sa na žiadnej stránke neopakuje.
Texty ešte netvorili pomocou ChatGPT, pretože na tomto projekte pracovali v roku 2021. Greta ale zdôraznila, že tento princíp im vyhovoval, pretože mali úplnú kontrolu nad textami a nemohla tam vzniknúť žiadna chyba. Dnes by to však zrejme s pomocou AI zmákli za zlomok času.
Nižšie je príklad finálneho, dynamicky automatizovaného obsahu.
Google nie je jediným vyhľadávačom, nezabúdajte aj na TikTok či Pinterest
Carrie Rose z Rise at Seven otvorila zaujímavú tému, nad ktorou sa niekedy zamýšľame aj my. Klesá alebo stúpa hľadanosť kľúčových slov našich klientov. Aký je trend?
Spotrebiteľské správanie sa mení. Menia sa kanály, na ktorých používatelia vyhľadávajú. Je preto možné, že v niektorých odvetviach na Google klesá vyhľadávanosť, zatiaľ čo na sociálnych sieťach stúpa.
Našim cieľom má teda byť tvorba obsahu na tých kanáloch, na ktorých naši spotrebitelia vyhľadávajú odpovede.
Podľa prieskumov až 40 % generácie Z uprednostňuje hľadanie informácií na TikToku a iných platformách. Hľadajú tam dovolenky, porovnávajú kozmetické produkty alebo si vyberajú reštauráciu.
Príklady zmien vo vyhľadávacom správaní:
- Pre kľúčové slovo festival outfits sa zvýšila hľadanosť + 3 % na Google, ale na Pintereste až o + 200 %. Je to teda kanál, na ktorom by sme mali tvoriť festivalovo-módny content. Ľudia hľadajú inšpirácie, v konečnom dôsledku konkrétne produkty.
- Hľadanosť záhradného nábytku poklesla o 40 %. Je to preto, lebo oň klesá záujem? Zdá sa, že nie. Užívatelia sa iba presunuli na TikTok a Pinterest, kde sa záujem zvýšil.
Potrebné je mať multi-kanálovú stratégiu a zistiť, kde a čo ľudia hľadajú. Carrie používa nástroj Glimpse.
Ako využiť digitálne PR pre zlepšenie EEAT
Amanda Walls z Cedarwood Digital rozdelila plnenie princípov EEAT na on-page a off-page. Skratka EEAT znamená skúsenosť – expertízu – autoritatívnosť – dôveryhodnosť. I keď nejde o hodnotiaci faktor pre rast pozícií, má zásadný význam pre hodnotenie kvality webu. Ak o niečom píšeme, Google si extra posvieti na to, či to píšeme z vlastnej skúsenosti a či sme odborníci v obore.
Práve off-page hrá kritickú úlohu pri EEAT, pretože našu expertízu nepreukazujeme iba my na našom webe. Hovoria o nej ostatní.
Pridala k tomu niekoľko tipov, ako využiť digital PR pre zlepšenie týchto signálov.
- Stať sa know-how lídrom v obore
Nájdite hovorcu, skúseného odborníka, ktorý bude vystupovať v mene značky. Nájdite jeho/jej expertízu a trh, kde môže pôsobiť.
Na príklade ukázala, ako boli rady od ich hovorkyne v oblasti záhradníctva publikované v mnohých dôležitých UK médiách. - Vytvoriť banku know-how a štatistík na webe
Z voľne dostupných zdrojov a vlastných prieskumov odporúča pripraviť na webe sekciu, ktorá bude hodnotným zdrojom pre novinárov.
I keď podľa Ahrefs nemusia mať takto získané odkazy dopad na pozície, pre princípy EEAT sa to pre finančné či zdravotné sektory môže oplatiť.
Záver
I keď niektoré prednášky neprekypovali praktickými radami či novými informáciami, niektoré z nich sa oplatilo vypočuť. Táto konferencia mi vždy dá aspoň pár nápadov, ktoré následne skúšam v mojej praxi. Ak ste sa brightonSEO nezúčastnili a iba čítate tieto poznámky, dúfam, že aj vám zasvietila žiarovka a skúsite sa vrhnúť do nejakej novej taktiky.
Na príprave sa podieľala aj naša kolegyňa Adriana Récka.
Aby vám to neušlo, potešíte nás prihlásením do newslettra nižšie ⬇.