Ako sme využili live blogging v SEO a propagácii – prípadová štúdia

Na konferenciách si zvyknem robiť zápisky. Občas ich upravím a publikujem. Vzhľadom k jednoduchosti je to efektívne:

  • Zaberie to málo času. Dá sa to urobiť cestou vo vlaku alebo na hoteli.
  • Dám na vedomie klientom, že sa vzdelávam.
  • Väčšinou získam nejaký spätný odkaz.
  • Zaryjú sa mi do hlavy nové poznatky.

Už dlhšie som uvažoval nad tým, že by sme mohli otestovať aj live blogging. Je to takmer to isté ako zápisky, len sú publikované ihneď. Brnkačka. A môže to mať výhody navyše:

  • Získame si pozornosť už počas konferencie, vrátane účastníkov.
  • Ten kto zverejní informáciu ako prvý, má výhodu. Môže získať viac zdieľaní, viac lajkov, viac retweetov.

Live blogging som chcel otestovať hlavne kvôli link buildingu. Odkazy totiž získava predovšetkým obsah, ktorý je:

  1. V danej téme najlepší – ak budeme live blogovať jediní, nikto lepší nebude. Len musíme zaistiť, aby bol obsah najlepší aj po skončení konferencie.
  2. Dostane sa ku linkerati, tj. ku komunite, ktorá vytvára odkazy – na konferencii je ich plno. Blogeri, majitelia firiem, internetoví diskutéri a ďalší.
  3. Linkuchtivý.
  4. Pohladká ego – budeme písať o prednáškach, zverejňovať najlepšie tweety, hodnotiť konferenciu a podobne. Takto potešíme veľa veľa srdiečok. 
  5. Aktívne podporovaný – o kvalitnej konferencii budú písať viacerí. A všetci tí, by sa mali dozvedieť o našom live blogovaní a mali by mať dôvod pridať odkaz.

Toto boli aj ciele nášho prvého live bloggingu. Až na linkuchtivosť. V tom momente som si začal uvedomovať, že to až taká brnkačka nebude.

Ako sme postupovali

  1. Pred začatím konferencie SEO Restart sme napísali blog, že budeme live blogovať a zverejnili sme to na Twitter s hashtagom konferencie (#seorestart).
  2. Povedali sme si, na akých miestach budeme komunikovať (hlavne Twitter) a ako si cca podelíme úlohy.
  3. Večer pred začatím sme prepojili blog s platformou 24liveblog (zadarmo). A zisťovali sme, ako ju používať.
  4. V priebehu SEO Restartu sme publikovali ako o život.
  5. Čo najrýchlejšie po skončení (= v našom prípade deň po afterparty) sme všetky zápisky spracovali do rozsiahleho článku.
  6. Monitorovali sme, kto všetko o konferencii písal, zverejnili sme odkazy na ich články (ak dávali zmysel) a požiadali ich o odkaz tiež.

Priebeh bol totálna improvizácia. Narobili sme kopec blbostí a chýb.

Na čo si dáme nabudúce pozor

  • Treba mať po ruke (minimálne) kvalitný smartphone na fotky. Ideálne sedieť vpredu, oproti slajdom. Naše fotky boli často rozmazané.
  • Treba rátať s tým, že wi-fi nemusí stále fungovať, malo by byť po ruke mobilné pripojenie. My sme ho našťastie mali.
  • Prispievanie cez PC je oveľa rýchlejšie. Ak budú miesta so stolíkom, nabudúce ich už musíme získať. PC môže byť aj na kolenách, ale môj sa tak rozohrial, že to nebolo veľmi komfortné. Mac bol na tom lepšie.
  • Pozor na baterku na mobile aj notebooku. Ideálne je mať po ruke zástrčku a nezabudnúť nabíjačku. V našom prípade Mac vydržal celý deň.
  • Robiť live blogging vo dvojici bolo veľkým prínosom. Jeden by nestíhal. Nám sa stávalo aj to, že sme dvaja publikovali to isté. To si už nabudúce vykomunikujeme. Jeden by mal byť hlavný „prispievač“. Ďalší by mal asistovať, zachytávať myšlienky, odfotiť dôležité slajdy skôr, než zmiznú. Niekto musí mať na starosti korektúru.
  • Niekto si musí zobrať na starosti sociálne siete. Priebežne ich sledovať, prispievať tam, komunikovať s ostatnými. My sme počas toho robili ešte jednu promo kampaň, ale vôbec sme ju nestíhali dotiahnuť. Tretí pomocník by sa nenudil.
  • Zvážiť prispievanie na blog aj medzi prednáškami. My sme tento čas úplne vypustili. Žiadne fotky jedla, informácie zo zákulisia. Ale spätne mi to až tak nevadí, pretože sme si potrebovali aj oddýchnuť.

Koľko obsahu sme vyprodukovali

Cieľom bolo urobiť najlepší obsah. Výsledkom našej snahy bolo:

  • 144 správ so SEO tipmi,
  • 12 detailne popísaných prednášok, vrátane fotografií, slajdov, otázok & odpovedí prednášajúcich po skončení,
  • 18 strán zápiskov,
  • 58 odkazov na ďalšie zdroje a články o SEO restarte.

Ako dopadli žiadosti o odkazy

Prirodzene, sám od seba, na nás odkázal len organizátor, Medio.cz. Nikto viac. Z toho som bol celkom smutný.

Následne sme oslovili 11 autorov, ktorí o SEO Restarte napísali. Veľmi ochotne na nás odkázali desiati. Úspešnosť 10/11 je nezvyčajná (= rozumej, nikdy sa mi to ešte nestalo). Smútok ma prešiel 🙂

Ak by sme žiadosti vynechali, získali by sme minimum. Všetko môže byť urobené správne, ale ak by sme vynechali posledný krok, bolo by to pasé.

Čo ľudí motivuje vyhovieť žiadosti o odkaz?

Mal som niekoľko hypotéz, prečo bolo oslovovanie natoľko úspešné. Ale domnienky sú len domnienky. A tak sme sa začali pýtať, čo odkazujúcich motivovalo. Odpovedali nám šiesti. Tu sú výsledky:

Čo ťa motivovalo vyhovieť žiadosti o odkaz?

Polovicu opýtaných veľmi motivovalo to, že poznajú nás alebo našu značku. Tak isto polovicu veľmi motivovalo to, že takáto láskavosť sa im môže vrátiť v ďalšej spolupráci.

Vidno, aké je dôležité, aby vás potenciálni odkazujúci poznali. Na druhú stranu, osobná známosť nie je zásadná. I keď polovicu odpovedajúcich to motivovalo tiež.

Mimo to je obrovským motivátorom to, že my sme pre nich už nejakú láskavosť urobili (odkázali sme) a tak ju oplatili. Reciprocita motivovala úplne každého. O jej využití v linkbuildingu mrknite na článok od Matta Gratta. A ideálne si prečítajte aj knihu zbrane vlivu.

Potvrdila sa nám aj dôležitosť kvality obsahu, kde takmer každého motivovalo (33% veľmi) práve to, že odkaz zvýši prínos ich článku. Až na jedného, mala vplyv aj kvalita článku. No veľký motivátor to bol iba v jednom prípade.

Čo to prinieslo

Poďme konečne k číslam:

  • V deň konferencie mal článok 280 návštev. Účastníkov konferencie bolo okolo 180. Keďže sme cielili na veľmi úzku skupinu (SEO špecialisti), príde mi to ako fajn číslo.
  • Za prvý týždeň získal článok 925 návštev.
  • Od vydania doteraz (cca 3 mesiace) ich bolo celkovo 2 700.
  • Získali sme 12 odkazov, vrátane najznámejších SEO agentúr, ako sú napr. H1.cz, Medio, či Dobryweb.
  • Náklady na propagáciu: 0 €.
  • Časová náročnosť:
    • Deň práce počas konferencie (to by sme strávili aj tak),
    • necelý deň trvala dodatočná tvorba obsahu do článku
    • a cca pol dňa komunikácia ohľadom získavania odkazov.

Robiť najlepší obsah, odkazovať a nebáť sa odkazy vypýtať, nám zafungovalo. Live blogging je ideálna metóda, ako vyťažiť z konferencie viac.

Pozn.: Článok je dostupný aj v angličtine, na Case Study: live blogging & link building

Získajte praktické SEO tipy pre zvýšenie zisku

Overené tipy z 13-ročnej praxe Praktické návody Automatizácie šetriace hodiny



Komentáre

Zanechajte svoj komentár

Čítajte ďalej