Aký bol Web Summit 2019

Web Summit je obrovské podujatie. Lístkov bolo viac ako 70-tisíc a konferencia bola úplne vypredaná. V areáli sa nachádzala Altice aréna s kapacitou 20-tisíc a ďalších 5 veľkých pavilónov.

Ako na festivale

Celkovo som zo Summitu bola veľmi vyčerpaná, pretože to bol neustály beh tu a tam, len veľmi ťažko sa stíhalo všetko, čo som chcela vidieť a počuť. Areál bol veľmi veľký a tak som veľakrát musela niektoré prednášky a diskusie preskočiť, lebo by som nestihla buď prísť tam alebo naspäť. Okrem toho som sa zúčastnila aj Night Summitov, organizovaných vo večerných hodinách, čo mi na energii tiež nepridalo. Pripadalo mi to ako na festivale, kde človek nachodí tisíce krokov a poriadne sa nevyspí.

Výstava

Okrem hlavnej arény sa v každom pavilóne nachádzali väčšinou 2 ďalšie pódiá s hlavným programom. Dohromady ich bolo asi 12.
V okolitom priestore sa nachádzali menšie stejdže s prednáškami, workshopmi a výstavami.

Veľmi veľa firiem tam malo promo. Mňa osobne to nezaujímalo a také stánky som obchádzala. Iba v jednom som si dala nabrať lentilky robotickou rukou.

Čo sa mi páčilo najviac boli “startup showcase”, ktoré mali na prezentovanie svojich inovácií veľa priestoru vo všetkých pavilónoch. Delili sa na startupy v začiatočnej fáze alebo aj pre také, ktoré už majú zákazníkov. Zároveň boli rozdelené do rôznych kategórií. Tieto startupy sa mohli odprezentovať aj na pódiu v pár minútach. Mali tak veľa priestoru na prezentovanie svojich ideí, naviazanie partnerstiev či prilákanie nových zákazníkov.

Okrem toho sa v areáli nachádzali sekcie určené na stretnutia s potenciálnymi investormi.

Dozvedela som sa, že jedno miestečko pre startup na jeden deň a tri vstupenky pre zástupcov startupu stoja 1000€, čo sme zhodnotili ako veľmi dobrú cenu, keďže klasická vstupenka začína na nejakých 600€.

Rôzne spoločnosti verejne ponúkali investície, dotácie pre nové projekty. Napríklad Google alebo EDP , jedna z najväčších energetických spoločností, počas diskusie vyzvali, aby im účastníci svoje nápady prezentovali.

Aký bol Web Summit 2018

Program

Hlavný program bol veľmi zaujímavý. Každý stejdž mal nejakú tému. Väčšina z nich boli príliš technické, auto/moto, robotika, kadejaké veci, ktorým vôbec nerozumiem. 🙂 Pre marketérov mi tam prišli relevantné tak dva-tri (ContentMakers, Centre Stage, PandaConf) s tým, že niekedy sa niečo marketingové dialo aj na iných stejdžoch.

Z toho, čo som videla ja, išlo väčšinou o diskusie. V niektorých prípadoch aj o prednášky. Nedá sa teda povedať, že by sa človek niečo vyložene naučil. Keďže išlo väčšinou o diskusie, sami diskutujúci nemali veľakrát príliš veľa priestoru rozvíjať svoje myšlienky a odporúčania.

Na jednej prezentácii s názvom “Marketing 2020” bolo vypichnutých niekoľko bodov, napríklad že dôležitá je “dôveryhodnosť” a “ukázať pozitívny dopad”. Je fajn “to počuť”, aby som sa snažila tieto myšlienky preklopiť do biznisu, nejde ale o žiadne veľké know-how.

Rozprávala som sa s viacerými účastníkmi a všetci summit vnímajú podobne. Ide o vynikajúci event pre tých, ktorí potrebujú inšpiráciu alebo kontakty. Avšak ak to porovnám napr. s Marketing festivalom v Prahe, malo to určite nižšiu informačnú hodnotu, ak hovorím o vzdelávaní. Veľmi ľahko sa však dá dostať k ideám, ľuďom, zdrojom.

Networking

Networking je synonymum Web Summitu. A najväčším prínosom.

Pomocou ich aplikácie je možné si pripraviť stretnutia buď dopredu alebo počas priebehu summitu a komunikovať s účastníkmi. Na networking úžasné. Ľudia si dohodnú stretnutie a potom sa stretnú, aby prebrali podstatné.

Na druhú stranu to však môže byť veľmi rýchle a povrchné, čiže najlepšie je vymeniť si kontakt aj na LinkedIn a na konci dňa si spísať, kto čo a kde. Tých informácií je totiž toľko, že človek rýchlo zabudne, čo všetko videl a počul.

SEO

Pre SEO tam nebolo moc priestoru, všeobecne. Pravdepodobne na žiadnej diskusii sa téma SEO nerozoberala. Ak by som nebola proaktívna, o SEO by som sa nikde nič nedozvedela. Napísalo mi pár ľudí, s ktorými som sa stretla a naviazala kontakty, ale nešlo o nič veľké či vážne. Pokúšala som sa objaviť niečo zaujímavé okolo startupov z marketingu. Niekoľko z nich bolo zameraných na SEO, tak sme mohli “poklebetiť”.

Najväčší prínos by to v Spotibe prinieslo určite Jankovi ako CEO a niečo nové by sa môžno naučili naši vývojári. Všetkým “obyčajným marketérom” summit môže poslúžiť iba ako zdroj zaujímavých informácii okolo všetkého, čo je tech. A v lepšom prípade nájsť nových klientov.

Budúcnosť je udržateľnosť

Veľmi ma potešilo zistenie, koľko ľudí sa venuje inováciám v oblasti udržateľnosti. Bola som moc prekvapená. Všade sa to hemžilo investormi a inovátormi, ktorí vyvíjajú technológie, materiály, aplikácie sústredené na riešenia klimatickej krízy a znečistenia. O tejto téme sa diskutovalo na viacerých pódiách, pričom najväčšia diskusia “Is is too late to save world” sa konala v hlavnej aréne.

Súčasný model podnikania je zastaraný a najviac komunikovanou myšlienkou bolo, že treba začať v podnikaní myslieť a konať udržateľne, inak bude firma v budúcnosti “out of business”.

Zhrnutie

Ak sa chcem niečo naučiť, tak Web Summit nie je najvhodnejšou voľbou.

Ak ale potrebujem rozvíjať svoj projekt, nájsť kontakty, dostať inšpiráciu, Web Summit navštíviť musím!

Som veľmi rada, že som mala možnosť sa konferencie zúčastniť. Aj keď ma to v SEO bohužiaľ nič nenaučilo, veľmi ma to nakoplo a motivovalo!

Pozrite, ako sa minulé ročníky páčili aj ďalším slovenským marketérom

Získajte praktické SEO tipy pre zvýšenie zisku

Overené tipy z 13-ročnej praxe Praktické návody Automatizácie šetriace hodiny



Zanechať prvý komentár

Čítajte ďalej